Naša letala

Jadralna letala

V vsakem organiziranem klubu kot je naš velja, da so jadralci gonilo in duša kluba. Lahko rečemo, da brez jadralne sekcije skoraj ni pravega letalskega kluba.

V naši jadralni floti premoremo kar nekaj jadralnih letal in sicer od šolskih do takšnih za daljše prelete.

GROB G103 TWIN ASTIR

Dvosedežno jadralno letalo narejeno v Nemčiji. V klubu je namenjeno predvsem prvim preletom, šolanju jadralnih pilotov in predsezonskemu letenju.

• Posadka: 2
  • Dolžina letala: 8.1 m
  • Razpon kril: 17.5 m
  • Teža prazen: 390 kg
  • Maksimalna hitrost: 250 km/h
  • Najboljše drsno razmerje: 38

2x DG - 300

Jadralno letalo klubskega razreda, namenjeno za doseganje osebnih rekordov, ter zelo dobro tekmovalno jadralno letalo.

• Posadka: 1
  • Dolžina letala: 6.8 m
  • Razpon kril: 15 m
  • Teža prazen: 238 kg
  • Maksimalna hitrost: 270 km/h
  • Najboljše drsno razmerje: 42

VUK-T

Je enosedežno jadralno letalo, namenjeno pridobivanju prvih samostojnih izkušenj jadranja in preletov.

• Posadka: 1
  • Dolžina letala: 6.5 m
  • Razpon kril: 15 m
  • Teža prazen: 260 kg
  • Maksimalna hitrost: 240 km/h
  • Najboljše drsno razmerje: 37.5

2x LET Blanik L-13 (neleteča)

Je šolsko jadralno letalo namenjeno osnovnemu šolanju jadralnih pilotov in izvajanju osnovnih akrobacij. Blanik velja za eno najboljših šolskih jadralnih letal v svetovnem merilu in ga za šolanje uporabljajo po celem svetu že več kot 40 let.

• Posadka: 2
  • Dolžina letala: 8.4 m
  • Razpon kril: 16.2 m
  • Teža prazen: 292 kg
  • Maksimalna hitrost: 240 km/h
  • Najboljše drsno razmerje: 28

Motorna letala

Čeprav je jadralno letenje gonilna sila vsakega kluba, ne gre brez motornega letenja. V našem klubu je v uporabi univerzalno motorno letalo namenjeno šolanju pilotov, vleku jadralnih letal in panoramskemu letenju.

Robin DR400/180

Je enomotorno letalo. Večinoma ga uporabljamo za šolanje motornih pilotov, vleko jadralnih letal in panoramske lete. V letalu so lahko poleg pilota še trije potniki.

• Posadka: pilot + trije potniki
  • Dolžina letala: 6.96 m